TRIEDY

Čo škola ponúka ?. . .

Triedy s rozšíreným vyučovaním matematiky a prírodovedných predmetov

V školskom roku 1985/86 boli na našej škole vytvorené triedy s rozšíreným vyučovaním matematiky a prírodovedných predmetov. Žiaci týchto tried prejavili záujem hlavne o matematiku už na I. stupni ZŠ, keď so záujmom a potešením riešili zaujímavé matematické úlohy, zapájali sa do Pytagoriády a Matematickej olympiády. Naša škola ponúka takýmto žiakom v horeuvedených triedach širší rozsah učiva v matematike, fyzike , chémii, v predmetoch technického zamerania a vo výpočtovej technike vyššou dotáciou vyučovacích hodín.
Výber žiakov do tried s rozšíreným vyučovaním matematiky a prírodovedných predmetov sa uskutočňuje komisionálnym preskúšaním formou písomnej skúšky a ústnym pohovorom. Žiaci týchto tried dosahujú veľmi dobré študijné výsledky, ich schopnosti a nadanie sa môžu rozvíjať pod vedením skúsených pedagógov, ktorí zaujímavým spôsobom podmieňujú a rozširujú poznávacie procesy a záujem žiakov o získavanie nových vedomostí a informácií.
Žiaci sa výrazne prejavujú nielen na vyučovacích hodinách, ale aj v mimoškolskej práci, v matematických krúžkoch, zapájaním sa do matematických korešpondenčných súťaží / MAKS, MATIK, Malinár, Sezam, Sezamko, Riešky a Klokan/, Pytagoriády, matematickej, fyzikálnej a chemickej olympiády. Mnohí naši žiaci sú úspešnými riešiteľmi okresných a krajských kôl prírodovedných súťaží. Odmenou je účasť na matematickom sústredení, ktoré v posledných rokoch poriadame na Zemplínskej Šírave. Absolventi týchto tried úspešne pokračujú v štúdiu prevažne na gymnáziách a na stredných odborných školách.

Triedy so športovým zameraním na atletiku

Športová trieda je zložená z najmenej 12 dievčat a 12 chlapcov, má upravené učebné osnovy, ktoré obsahujú 2 hodiny telesnej výchovy a 5 hodín športovej prípravy. Všetky hodiny sú zaradené do dopoludňajšieho rozvrhu. Jedna vyučovacia hodina, plávanie, je zaradená popoludní a je zameraná na relaxáciu. Výber pozostáva z testov všeobecnej pohybovej výkonnosti. (skok z miesta, hod 2-kilogramovou loptou, člnkový beh na 10 x 5 metrov). Žiaci štvrtého ročníka, ktorí majú záujem o zaradenie do športovej triedy so zameraním na atletiku, môžu sa dostaviť do telocvične ZŠ Šmeralova 25 každý pondelok od 18.00 - 19.30 a v piatok od 17.00 do 19.00 hod. Všetci žiaci sú sledovaní telovýchovným lekárom a každoročne sa zúčastňujú lekárskych prehliadok. Okrem atletických súťaží, ktoré tvoria prioritu, sa žiaci zapájajú aj do súťaží v basketbale, volejbale, vybíjanej, plávaní, stolnom tenise a futbale.

Triedy pre mimoriadne nadané deti

Znalosti a duševný obzor Vášho dieťaťa je väčší ako u väčšiny jeho rovesníkov?
Vyznačuje sa túžbou po vedomostiach, javí záujem o prírodu, dejiny, astronómiu, matematiku, ktorá presahuje záujem detí jeho veku?
Tieto špecifické záujmy je možné rozvíjať už od 1. ročníka ZŠ, v triede pre mimoriadne nadané deti. Tento Projekt vzdelávania mimoriadne nadaných detí realizovaný na našej škole od školského roku 1998/1999 v 1.-4. ročníku, bude v školskom roku 2003/2004 pokračovať aj na 2. stupni ZŠ.
Systém vzdelávania umožňuje zažívať úspech v tom, v čom dieťa vyniká, podporuje možnosť realizovať sa v oblasti, ktorá ho zaujíma, ale umožňuje mu postupovať a zdokonaľovať sa aj v činnostiach, ktoré sú preňho zdanlivo menej podstatné. Pri hodnotení práce žiaka a jeho výsledkov, sa využíva pozitívne hodnotenie, spravidla slovné. Systém je otvorený, to znamená, že umožňuje takémuto dieťaťu navštevovať uvedenú triedu v ktoromkoľvek ročníku.
Po absolvovaní inteligenčných a psychologických testov, ktoré môže zrealizovať len PhDr. N. Mirdalová - psychologička OPPP v Prešove, a po ich vyhodnotení sa rozhodne o zaradení dieťaťa na diagnostický pobyt v triede pre mimoriadne nadané deti, ktorý spravidla trvá 3 mesiace. Po uplynutí uvedeného obdobia, po konzultáciách psychologičky s vyučujúcimi, bude definitívne rozhodnuté o tom, či bude dieťa zaradené do triedy, lebo prvoradým cieľom je dieťa a jeho duševné zdravie.