História klubu

ŠPORTOVÝ KLUB

História športového klubu JUNIOR pri ZŠ Šmeralova 25, Prešov

Na našej škole bola prvá športová so zameraním na atletiku zriadená v školskom roku 1985/86.
Počet žiakov v triede bol 32. Postupným otváraním športových tried v piatom ročníku sa zvyšovala športová zdatnosť a dostavili sa aj prvé úspechy. Žiaci športových tried boli registrovaní v telovýchovnej jednote TJ Slávia Prešov a v Slovenskom atletickom zväze.
V roku 1991 sa klub osamostatnil, stal sa samostatným právnym subjektom a dostal názov JUNIOR.
V tomto školskom roku je v športových triedach 150 žiakov z toho 79 dievčat. Žiaci športových tried sú zaregistrovaní v klube JUNIOR v SAZe a SAŠŠke.
Tréneri, ktorí sa podieľali na príprave žiakov od roku 1985 až 2003:Očipová, Pristáš, Chebeň, Schlosser, Dirgová, Orlovský, Labajová, Hrabčáková, Bodnár, Dziak, Kažimír.

C:\webskola\ŠPORTOVÝ KLUB\História\P1010042.jpg
C:\webskola\ŠPORTOVÝ KLUB\História\P5090042.jpg

Najúspešnejší žiaci:

1988 - Desiatnik, Samsely, Ondrijová.
1989 - Ondrijová, Desiatnik
1991 - Desiatnik
1992 - Hail, Ruskovičová, Hovanová
1993 - Petrovská, Letkovská
1994 - Petrovská, Jedináková
1995 - Jedináková, Bobáková, D. Gerčák, Maár
1996 - Jedináková, Bobáková, Rejta
1997 - Bobáková, Šepítková
1998 - Búriová, Jedináková, Šepítková
1999 - Búriová, Jedináková, Kahanec
2000 - Rozmanová, Ivanová, Š.Bohumel, Tomko, R.Kušnírová, Bahurinská
2001 - Búriová, Bartoník, Tomko, Š. Bohumel, Stredňáková, Ivanová, Troligová, Rozmanová, Frková, Bahurinská, Gačová, Krišková, Tomková, Marcinková, Martočková, Pribula, Kriváňová, Z. Šnircová, L. Kušnírová a Macková
2002 - Krišková, Čarná, Kriváňová, Tomková, Stredňáková, Búriová, Z. Šnircová, L. Kušnírová, Frková, Martočková, Marcinková, Mikula, Pribula, Fraňo, Grega

Vyhodnotenie športových tried v rámci Slovenska:

1997/98 - 3.miesto
1998/99 - 1.miesto
1999/00 - 1.miesto
2000/01 - 1.miesto
2001/02 - 1.miesto

C:\webskola\ŠPORTOVÝ KLUB\História\P5090047.jpg
C:\webskola\ŠPORTOVÝ KLUB\História\P5090048.jpg

Sústredenia a súťaže v zahraničí:
Žiaci športových tried sa zúčastnili na súťaži v Nyregházi - Maďarsko, Zámošč / Rzesów - Poľsko, Tampere - Fínsko. Tradične sa žiaci zúčastňujú jarného sústredenia v Drienici a jesenné sústredenie žiaci absolvovali v Tatranskej Lomnici, Starom Smokovci, Starej Lesnej a Torrete di Fano - Taliansko.

Rekordy školy:

Technické vybavenie:
Pre žiakov sú k dispozícii 2 veľké telocvične, gymnastická cvičebňa, posilňovňa, špeciálna učebňa s videom. Pri škole je atletický ovál so všetkými sektormi potrebnými na žiacku atletiku.

Výber do športových tried :
Každoročne naša škola robí výber do novej (piatej) športovej triedy z prešovských škôl a okolia. Športová trieda je zložená z najmenej 12 dievčat a 12 chlapcov. Má upravené učebné osnovy, ktoré obsahujú 2 hodiny telesnej výchovy a 5 hodín športovej prípravy. Všetky hodiny sú zaradené do dopoludňajšieho vyučovania. Jedna vyučovacia hodina - plávanie je zaradená popoludní a je zameraná na relaxáciu. Výber pozostáva z testov všeobecnej pohybovej výkonnosti (skok z miesta, hod dvojkilogramovou loptou, člnkový beh na 10 x 5 metrov). Žiaci sa každoročne zúčastňujú lekárskych prehliadok. O zdravotný stav žiakov sa stará telovýchovný lekár. Okrem atletických súťaží, ktoré tvoria prioritu, sa žiaci zapájajú aj do súťaží v basketbale, volejbale, vybíjanej, plávaní, stolnom tenise a futbale.